Dit document beschrijft een applicatieprofiel, in dit geval Applicatieprofiel Energie Management Systeem. Dit applicatieprofiel beantwoordt de vraag over hoe het corresponderende domeinmodel in de praktijk kan toegepast worden. Daarbij worden de beperkingen (kardinaliteit, codelijsten) toegelicht en de overeenkomstige (RDF) termen opgelijst.
Samenvatting
Het applicatieprofiel Energiemanagementsysteem toont hoe, met termen uit bestaande applicatieprofielen en vocabularia, energiemonitoring- en besturingssystemen kunnen worden beschreven.
Er worden oa termen hergebruikt uit ISO19156-2023 OMS, SSN/SOSA-2025, SAREF, IMKL en MLD-DCAT.
Een energiemanagementsysteem (EMS) is een geautomatiseerd systeem dat het energieverbruik in een gebouw, huis of industrieel complex optimaliseert. Dat gebeurt door real-time monitoring en meting, analyse van trends en piekverbruik en inefficiƫnties, optimalisatie en besparing door slimme algoritmes en AI, automatische aansturing van apparaten en systemen (verwarming, verlichting).
Eerder dan het EMS zelf te beschrijven, laat dit applicatieprofiel toe om de acties te documenteren die erdoor worden uitgevoerd. Die acties zijn Observaties en Aansturingen, respectievelijk bvb het observeren van het energieverbruik ve toestel en het aan-of afzetten ervan in functie daarvan.
Deze acties worden gestructureerd beschreven zoals voorzien in ISO19156-2023 OMS, SSN/SOSA-2025 waaraan ze werden ontleend. Dwz dat behalve het resultaat vd Observatie/Aansturing ook het ObserveerbaarKenmerk/ AanstuurbaarKenmerk moet worden opgegeven (bvb verbruik, aan- of uitstand), evenals het Object dat dat kenmerk heeft (bvb de Aansluiting of het Toestel), de procedure die bij het observeren of aansturen is gevolgd (bvb op basis van welke drempelwaarde van energieverbruik een Toestel wordt uitgezet) en tenslotte het Aansturingssysteem of de Sensor die daarbij is gebruikt.
De mogelijkheid om aan te geven welke Input is gebruikt bij de Observatieprocedure/Aansturingsprocedure laat toe een sequentie van Observatie- en/of Aansturingsacties te beschrijven, waarbij het resultaat van een Observatie/aansturing de input vormt voor een volgende Observatie/Aansturing. We voorzien ook Observatieverzameling uit SSN/SOA zodat Observaties gegroepeerd als Input kunnen worden opgegeven. Input kan ook een drempelwaarde of regel zijn (het modelleren van regels is echter buiten scope, zie daarvoor RIF, N3, RuleML, IDP edm).
Door deze aanpak kunnen heel wat EMS use-cases worden beschreven. Bvb het stilleggen van een productielijn (Aansturing) op basis van de day-ahead elektriciteitsprijs (Observatie) en een drempelwaarde (Input vd Aansturing) en het berekenen van de besparing (Observatie) op basis van het gemiddeld verbruik vd productielijn (Observatie). Of het klasseren van een gebouw (Observatie) volgens zijn gemiddeld warmteverlies (Observatie), gebaseerd op het gemeten warmteverlies van meerdere representatieve ruimtes in het gebouw (meerdere Observaties). Zie de datavoorbeelden in github (toegelicht in het modelleerrapport) die dit principe illustreren.
Het geobserveerdObject/aangestuurdObject kan een instantie van Object zijn of een instantie van om het even welke klasse door substitutie van Object. Indien van toepassing echter kan met een subklasse daarvan worden gewerkt, ttz een instantie van Aansluiting of Toestel (of subklasse Meter van Toestel). Aansluiting is geleend bij IMKL, Toestel en Meter zijn gedefinieerd door SAREF.
Merk op dat Toestel, maar ook Aansturingssysteem en Sensor Systemen zijn. Deze laatste zijn niet-disjoint met Toestel, een Sensor bvb dus bijkomend als Toestel worden getypeerd en kenmerken van beide klassen combineren. Toestellen maar ook Aansluitingen zijn potentieel ook Platformen, ttz dat ze andere Systemen kunnen hosten, bvb een Meter op een Aansluiting, of een controller of Sensor op een Toestel.
We voorzien ook een verwijzing naar de klasse MachineLearningModel uit ML-DCAT, zodat een Sensor bijkomend als instantie van deze klasse kan worden getypeerd. Zo kan bvb worden aangegeven dat de Observatie een voorspelling is gemaakt mbv AI.
Status van dit document
Dit applicatieprofiel heeft status Ontwerp Standaard en werd uitgegeven op 2025-05-14.
Informatie over het gevolgde proces en de beslissingen om tot deze specificatie te komen zijn beschikbaar in het standaardenregister.
Licentie
Deze specificatie van Digitaal Vlaanderen is gepubliceerd onder de "Modellicentie Gratis Hergebruik - v1.0".
Conformiteit
De conformiteit voor applicatieprofielen is hier te vinden.
Overzicht
In dit document wordt correct gebruik van de volgende entiteiten toegelicht:
|
Aansluiting
|
Aansturing
|
Aansturingsprocedure
|
Aansturingssysteem
|
AanstuurbaarKenmerk
|
Agent
|
Concept
|
Deployment
|
Eenheid
|
Functie
|
Input
|
MachineLearning Model
|
Meter
|
Nutsvoorzieningnetwerk
|
Object
|
Observatie
|
Observatieprocedure
|
Observatieverzameling
|
ObserveerbaarKenmerk
|
Organisatie
|
Output
|
Persoon
|
Platform
|
Procedure
|
Sensor
|
Systeem
|
Taak
|
Toebehoren
|
Toestel
|
In dit document worden de volgende datatypes toegelicht:
|
Adresvoorstelling
|
BenoemdeWaarde
|
Contactinfo
|
Geometrie
|
Identificator
|
KwantitatieveWaarde
|
Moment
|
Periode
|
Punt
|
TemporeleEntiteit
|
Entiteiten
Aansluiting
- Beschrijving
- Object dat de aansluiting van een kabel of leiding aan een gebouw of een ander fysiek object beschrijft
- Subklasse van
- Object , Platform , Toebehoren
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: adres , afleverpunt , geometrie , identificator , inNetwerk , toebehorentype .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
adres
|
Adresvoorstelling | 0..1 | Adres van de aansluiting. | ||
afleverpunt
|
Afleverpunttype | 0..1 | Aard van de aansluiting waar een voorziening (electriciteit, water, ...) of dienst geleverd wordt. Gaat het om een gebouw of gebouweenheid? | Gebouweenheid is 1:1 gelinkt aan een meter of verbruiksplaats van de dienst die geleverd wordt en dus aan een individuele observatie. Een gebouw kan gelinkt zijn aan meerdere gebouweenheden, bv bij een appartementsgebouw. | |
geometrie
|
Punt | 1 | Geometrie van de Knoop. | ||
identificator
|
Identificator | 0..1 | Identificator van het element. | ||
inNetwerk
|
Nutsvoorzieningnetwerk | 1 | Nutsvoorzieningnetwerk waartoe het element behoort. | ||
toebehorentype
|
Toebehorentype | 1 | Aard van het Toebehoren. | Aansluiting is een specialisatie van Toebehoren waarbij het type Toebehoren "aansluitingspunt" is. |
Aansturing
- Beschrijving
- Activiteit waarbij de waarde van een kenmerk van een Object wordt aangepast mbv een Aansturingssysteem.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: aangestuurdKenmerk , aangestuurdObject , gebruikteProcedure , identificator , parameter , resultaat , resultaattijd , type , uitgevoerdDoor , uitgevoerdMetAansturingssysteem .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
aangestuurdKenmerk
|
AanstuurbaarKenmerk | 1 | Kenmerk van het aangestuurdObject dat men aanstuurt. | ||
aangestuurdObject
|
Object | 1 | Object dat wordt aangestuurd. | ||
gebruikteProcedure
|
Aansturingsprocedure | 0..* | De procedure die bij de Aansturing wordt gevolgd. | ||
identificator
|
Identificator | 0..* | Identificator van de Aansturing. | ||
parameter
|
BenoemdeWaarde | 0..* | Fenomeen dat activiteit van de Aansturing beInvloedt. | Verschillend van het aangestuurdKenmerk. | |
resultaat
|
Any | 1 | De waarde van het aangestuurdKenmerk als resultaat van de Aansturing. | ||
resultaattijd
|
TemporeleEntiteit | 1 | Tijdstip waarop het resultaat van de Aansturing werd bekomen. | ||
type
|
Aansturingstype | 0..* | Het soort Aansturing. | ||
uitgevoerdDoor
|
Agent | 0..* | Agent die de Aansturing heeft uitgevoerd. | ||
uitgevoerdMetAansturingssysteem
|
Aansturingssysteem | 1 | Aansturingssysteem waarmee de Aansturing is uitgevoerd. |
Aansturingsprocedure
- Beschrijving
- Stappen die zijn uitgevoerd om de waarde van het aangestuurdKenmerk te bekomen.
- Subklasse van
- Procedure
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: geĆÆmplementeerdMet , input , output , parameter , specificatie , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
geĆÆmplementeerdMet
|
Aansturingssysteem | 0..* | Aansturingssysteem waarmee de Aansturingsprocedure is of moet worden uitgevoerd. | ||
input
|
Input | 0..* | Verwijzing naar de Input die de procedure vereist. | ||
output
|
Output | 0..* | Verwijzing naar de Output die de procedure genereert. | ||
parameter
|
BenoemdeWaarde | 0..* | Fenomeen dat uitvoering van de Aansturingsprocedure beInvloedt. | Verschillend van het aangestuurdKenmerk. | |
specificatie
|
URI | 0..* | Verwijzing naar een document dat de Aansturingsprocedure beschrijft. | ||
type
|
Aansturingsproceduretype | 0..* | Aard van de Aansturingsprocedure. |
Aansturingssysteem
- Beschrijving
- Het toestel waarmee iets aangestuurd wordt.
- Subklasse van
- Systeem
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: implementeert , locatie , uitgevoerdeAansturing .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
implementeert
|
Aansturingsprocedure | 1 | Aansturingsprocedure die door het Aansturingssysteem wordt toegepast. | ||
locatie
|
Geometrie | 0..1 | De geometrie van het Aansturingssysteem. | ||
uitgevoerdeAansturing
|
Aansturing | 0..* | Aansturing die met het Aansturingssysteem is uitrgevoerd. |
AanstuurbaarKenmerk
- Beschrijving
- Kenmerk van een Object dat potentieel aangestuurd kan worden.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Agent
- Beschrijving
- Iemand die of iets dat kan handelen of een effect kan teweeg brengen.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Concept
- Beschrijving
- Idee of begrip.
- Gebruik
- Bedoeld om kennis te organiseren,bvb in een codelijst of taxonomie (een zgn ConceptScheme). Zie SKOS voor meer informatie.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Deployment
- Beschrijving
- Ingebruikname van een Systeem.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: deployedSysteem , deploymentTijdstip , host .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
deployedSysteem
|
Systeem | 0..* | De relatie tussen een Deployment en een gedeployed Systeem. | ||
deploymentTijdstip
|
TemporeleEntiteit | 0..* | Het moment waarop een bepaalde Deployment plaatsvindt. | ||
host
|
Platform | 0..* | Relatie tussen een Deployment en het platform waarop het Systeem is gedeployet. |
Eenheid
- Beschrijving
- Maat waarin een hoeveelheid van een bepaalde grootheid wordt uitgedrukt.
- Gebruik
- Te gebruiken ipv Concept als een voorgedefinieerde eenheid van QUDT beschikbaar is, bvb meter. Zie QUDT-units voor meer info.
- Subklasse van
- Concept
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Functie
- Beschrijving
- De functionaliteit die nodig is zodat het Toestel de Taken waarvoor het ontworpen is kan uitvoeren.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Input
- Beschrijving
- Informatie die door een Procedure wordt gebruikt.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: referentie , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
referentie
|
URI | 0..1 | Verwijzing naar originele Input. | ||
type
|
InputType | 0..1 | Aard van de input. |
MachineLearning Model
- Beschrijving
- Een set van parameters opgeslagen in een bestand, dat getraind is om patronen te herkennen en een klasse of waarde te voorspellen.
- Gebruik
- Voor gebruik zie MLDCAT-AP.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Meter
- Beschrijving
- Instrument bedoeld om iets te meten.
- Subklasse van
- Toestel
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: identificator , verbruiksadres .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
identificator
|
Identificator | 1..* | Identificator van de meter. | Type van de string slaat op het identificatiesysteem (incl de versie ervan), de string zelf op de eigenlijke identificator, bv. uniek serienummer van de digitale meter. | |
verbruiksadres
|
Adresvoorstelling | 1 | Adres van de locatie waarvan de meter het verbruik meet |
Nutsvoorzieningnetwerk
- Beschrijving
- Verzameling van netwerkelementen van ƩƩn type nutsvoorziening.
- Gebruik
- Bvb een electriciteitsnet, een rioleringsnet, een gasnet. De netwerkelementen waarvan sprake zijn bvb de elementen van het netwerk van een aanbiedervan internet: optische kabels aankomend in kasten op straat via multiplexers verbonden met koperkabels naar de woningen in die straat.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: bevoegdePartij , geografischeNaam , netwerk , nutsvoorzieningnetwerktype .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
bevoegdePartij
|
Agent | 1..* | Partijen die bevoegd zijn om het Nutsvoorzieningnetwerk te beheren, exploiteren of er eigenaar van is. | ||
geografischeNaam
|
LangString | 0..* | Naam waaronder het netwerk bekend staat. | ||
netwerk
|
Nutsvoorzieningnetwerk | 0..* | Nutsvoorzieningnetwerk dat met het Nutsvoorzieningnetwerk is geassocieerd. | Bvb een deelnetwerk. | |
nutsvoorzieningnetwerktype
|
Nutsvoorzieningnetwerktype | 1 | Het type nutsvoorzieningnetwerk of het thema van het nutsvoorzieningnetwerk. | Gebruikt de codelijst "Nutsvoorzieningnetwerktype" om de mogelijke nutsvoorzieningnetwerken te beschrijven. Dit bevat ook de waarde 'crossTheme' die moet worden gebruikt voor nutsvoorzieningnetwerken die kabels of leidingen uit verschillende thema's kunnen bevatten, die doorgaans worden gebruikt door aanbieders van nutsvoorzieningnetwerken die leidingen leveren. |
Object
- Beschrijving
- Klasse die instanties van om het even welk type vertegenwoordigt.
- Gebruik
- Verschillende mogelijkheden: 1) subklasse gebruiken of 2) substitueren door een instantie van een andere klasse of 3) instantiƫren als Object en verwijzen naar een instantie van een andere klasse verwijzen dmv Object.identificator.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: identificator , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
identificator
|
Identificator | 1..* | Identificator van het Object. | Type van de string slaat op het identificatiesysteem (incl de versie ervan), de string zelf op de eigenlijke identificator, bijvoorbeeld uniek serienummer. | |
type
|
Domeinobjecttype | 0..1 | Aard van het Object. |
Observatie
- Beschrijving
- Activiteit waarbij de waarde van een bepaald kenmerk van een Object wordt vastgesteld.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: fenomeentijd , gebruikteProcedure , geobserveerdKenmerk , geobserveerdObject , identificator , isLidVan , parameter , resultaat , type , uitgevoerdDoor , uitgevoerdMetSensor .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
fenomeentijd
|
TemporeleEntiteit | 1 | Het moment waarop het resultaat van de Observatie van toepassing was. | ||
gebruikteProcedure
|
Observatieprocedure | 0..* | De procedure die bij de Observatie wordt gevolgd. | ||
geobserveerdKenmerk
|
ObserveerbaarKenmerk | 1 | Kenmerk van het geobserveerdObject dat men observeert. | ||
geobserveerdObject
|
Object | 1 | Object wordt geobserveerd. | ||
identificator
|
Identificator | 0..* | Identificator van de Observatie. | ||
isLidVan
|
Observatieverzameling | 0..* | De verzameling waarvan deze Oberservatie deel van uit maakt. | ||
parameter
|
BenoemdeWaarde | 0..* | Fenomeen dat activiteit van de Observatie beInvloedt. | Verschillend van het geobserveerdKenmerk. | |
resultaat
|
Any | 1 | De waarde van het geobserveerdeKenmerk als resultaat van de Observatie. | ||
type
|
Observatietype | 0..* | Het soort Observatie. | ||
uitgevoerdDoor
|
Agent | 0..* | Agent die de Observatie heeft uitgevoerd. | ||
uitgevoerdMetSensor
|
Sensor | 1 | Sensor waarmee de Observatie is uitgevoerd. |
Observatieprocedure
- Beschrijving
- Stappen die zijn uitgevoerd om de waarde van het geobserveerdKenmerk te bekomen.
- Subklasse van
- Procedure
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: geĆÆmplementeerdMet , input , output , parameter , specificatie , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
geĆÆmplementeerdMet
|
Sensor | 0..* | Sensor waarmee de Observatieprocedure is of moet worden uitgevoerd. | ||
input
|
Input | 0..* | Verwijzing naar de Input die de procedure vereist. | ||
output
|
Output | 0..* | Verwijzing naar de Output die de Procedure genereert. | ||
parameter
|
BenoemdeWaarde | 0..* | Fenomeen dat uitvoering van de Observatieprocedure beInvloedt. | Verschillend van het geobserveerdKenmerk. | |
specificatie
|
URI | 0..* | Verwijzing naar een document dat de Observatieprocedure beschrijft. | ||
type
|
Observatieproceduretype | 0..* | Aard van de Observatieprocedure. |
Observatieverzameling
- Beschrijving
- Collectie van Observaties met dezelfde kenmerken.
- Gebruik
- Bv Observaties die op hetzelfde tijdstip plaatsvonden of hetzelfde Object observeren of door dezelfde sensor zijn gemaakt.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: fenomeentijd , gebruikteProcedure , geobserveerdKenmerk , geobserveerdObject , heeftLid , observatiecollectietype , observatietype , parameter , resultaat , uitgevoerdMetsensor .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
fenomeentijd
|
TemporeleEntiteit | 0..* | De fenomeentijd vd Observaties. | ||
gebruikteProcedure
|
Observatieprocedure | 0..* | De Procedure die de Observaties gebruikten. | ||
geobserveerdKenmerk
|
ObserveerbaarKenmerk | 0..* | Het Kenmerk dat de Observaties observeerden. | ||
geobserveerdObject
|
Object | 0..* | Het Object dat werd geobserveerd. | ||
heeftLid
|
Observatie | 0..* | Observatie die deel uitmaakt van de collectie. | ||
observatiecollectietype
|
ObservatieCollectietype | 0..* | Het type van de collectie van Observaties. | ||
observatietype
|
Observatietype | 0..* | Het type van observatie. | ||
parameter
|
BenoemdeWaarde | 0..* | Parameter van de Observaties in de collectie. | ||
resultaat
|
Any | 0..* | Het resultaat van een Observatieverzameling. | ||
uitgevoerdMetsensor
|
Sensor | 0..* | De sensor waarmee de Observaties in de collectie zijn uitgevoerd. |
ObserveerbaarKenmerk
- Beschrijving
- Kenmerk van een Object dat potentieel geobserveerd kan worden.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Organisatie
- Beschrijving
- Een aantal mensen georganiseerd in een gemeenschap of andere sociale, commerciƫle of politieke structuur. De groep heeft een gemeenschappelijk doel of bestaansreden die de individuele leden ervan overstijgt en kan handelen als agent. Een organisatie heeft dikwijls een hiƫrarchische structuur.
- Subklasse van
- Agent
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: contactinfo , voorkeursnaam .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
contactinfo
|
Contactinfo | 0..* | Informatie zoals email, telefoon... die toelaat de Organisatie te contacteren. | ||
voorkeursnaam
|
LangString | 1 | Naam waarmee de organisatie bij voorkeur wordt aangeduid. |
Output
- Beschrijving
- Informatie die door een Procedure wordt gegenereerd.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: referentie , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
referentie
|
URI | 0..1 | Verwijzing naar originele Output. | ||
type
|
OutputType | 0..1 | Aard van de Output. |
Persoon
- Beschrijving
- Natuurlijk persoon.
- Gebruik
- In de rechtspraak betreft het een persoon (in de wettelijke betekenis, ttz met eigen rechtspersoonlijkheid) van de menselijke soort, ttz een fysiek persoon. Tegenhanger is de rechtspersoon, een juridische constructie die een private of publieke organisatie dezelfde rechtspersoonlijkheid geeft als een natuurlijk persoon (kan bv ook schulden hebben, contracten afsluiten, aangeklaagd worden etc).
- Subklasse van
- Agent
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: achternaam , contactpunt , voornaam .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
achternaam
|
String | 1 | Gedeelte van de volledige naam vd persoon ontvangen van de vorige generatie. | Ook wel familienaam genoemd omdat de achternaam een familiale verwantschap aanduidt. | |
contactpunt
|
Contactinfo | 0..1 | Informatie zoals email, telefoon... die toelaat de Persoon te contacteren. | ||
voornaam
|
String | 1..* | Naam die een kind bij geboorte wordt gegeven. Onderscheidt het kind van de andere kinderen in de familie. |
Platform
- Beschrijving
- Entiteit die fungeert als basis voor andere Entiteiten.
- Gebruik
- In deze context zijn deze andere entiteiten typisch Sensoren,Bemonsteraars of Actuators. Voorbeelden van Platformen zijn palen,boeien,voertuigen,schepen,vliegtuigen,gsm's en zelfs mensen en dieren.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: deployment , hostVan , locatie , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
deployment
|
Deployment | 0..* | Een platform heeft een bepaalde Deployment. | ||
hostVan
|
Systeem | 0..* | Systeem dat door het Platform wordt gehost. | ||
locatie
|
Geometrie | 0..1 | De geometrie van het Platform. | ||
type
|
Platformtype | 1 | Aard vh Platform. |
Procedure
- Beschrijving
- Vastgelegde of officiƫle manier om iets te doen.
- Gebruik
- In deze context het uitvoeren van Observaties, Bemonstering of de Bediening van Actuators. Neemt in praktijk de vorm aan van een workflow, protocol, plan, algoritme, berekeningswijze etc.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Sensor
- Beschrijving
- Toestel of Agent (incl Personen of software) waarmee Observaties gemaakt worden.
- Gebruik
- Sensoren genereren een resultaat op basis van een Stimulus, ttz een verandering in de omgeving, of op basis van resultaten van andere Observaties. Ze worden typisch gehost door een Platform. Voorbeelden zijn snelheidsmeters, gyroscopen, barometers, magnetometers gemonteerd op een smart phone. Ook bv het menselijk oog kan beschouwd worden als een Sensor.
- Subklasse van
- Systeem
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: implementeert , locatie , uitgevoerdeObservatie .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
implementeert
|
Observatieprocedure | 1 | Observatieprocedure die door de Sensor wordt toegepast. | ||
locatie
|
Geometrie | 0..1 | De geometrie van de Sensor. | ||
uitgevoerdeObservatie
|
Observatie | 0..* | Observatie die met de Sensor is uitrgevoerd. |
Systeem
- Beschrijving
- Samenhangend geheel van componenten die samen ƩƩn of meer functies vervullen.
- Gebruik
- Deze componenten kunnen Systemen op zich zijn. In deze context zijn het Systemen die een Observatieprocedure realiseren (typisch een Sensor) of waarmee een Bemonsteringsprocedure wordt uitgevoerd (bv een Boorinstallatie).
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: gehostDoor , heeftDeployment , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
gehostDoor
|
Platform | 0..* | Platform waarop het Systeem gehost wordt. | ||
heeftDeployment
|
Deployment | 0..* | De relatie tussen een Systeem en een Deployment om aan te geven dat een Systeem gedeployed is in deze Deployment. | ||
type
|
Systeemtype | 0..* | Aard vh Systeem. |
Taak
- Beschrijving
- Doel waarvoor het Toestel is ontworpen (vanuit gebruikersoogpunt).
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Toebehoren
- Beschrijving
- Fysiek puntvormig onderdeel van het Nutsvoorzieningnetwerk.
- Gebruik
- Kan als Nutsvoorzieningknoop op zichzelf staan maar is dikwijls gemonteerd op een drager (de Nutsvoorzieningknoopcontainter). Bvb inspectieluik,hydrant,splitter,meter,pomp etc.
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
Toestel
- Beschrijving
- Tastbaar Object ontworpen om een specifieke Taak uit te voeren.
- Subklasse van
- Object , Platform , Systeem
- Eigenschappen
- Voor deze entiteit zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: fabrikant , functie , model , taak , type .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
fabrikant
|
LangString | 0..1 | Naam van de fabrikant. | ||
functie
|
Functie | 1..* | Functie die het Toestel kan uitvoeren met het oog op het uitvoeren van een taak. | ||
model
|
LangString | 0..1 | Naam vh model vh Toestel. | ||
taak
|
Taak | 1..* | Taak die met het Toestel kan worden uitgevoerd waarvoor het Toestel ontworpen is. | ||
type
|
Systeemtype | 0..* | Aard vh Systeem. |
Datatypes
Adresvoorstelling
- Beschrijving
- Meer leesbare voorstelling met enkel de basisgegevens van het adres,bedoeld voor het gebruik van een adres als attribuut van een ander object.
- Gebruik
- Bv als attribuut ve persoon of gebouw... De adresvoorstelling heeft niet enkel betrekking op Belgische adressen, ze kan gebruikt worden om buitenlandse adressen weer te geven (waar mogelijk andere adresaanduidingen dan huisnummer of busnummer worden gebruikt of waar adrescomponenten zoals adresgebieden voorkomen).
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: administratieve eenheid niveau 1 , administratieve eenheid niveau 2 , adresgebied , busnummer , gemeentenaam , huisnummer , land , locatieaanduiding , locatienaam , postbus , postcode , postnaam , straatnaam , verwijst Naar , volledig Adres .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
administratieve eenheid niveau 1
|
LangString | 0..1 | Hoogste Administratieve eenheid vh adres, doorgaans een land. | ||
administratieve eenheid niveau 2
|
LangString | 0..1 | De regio vh adres, doorgaans een provincie of deelstaat of gelijkaardig gebied dat typisch meerdere plaatsen omvat. | ||
adresgebied
|
LangString | 0..1 | Naam ve geografisch gebied of plaats die een aantal adresseerbare objecten groepeert om deze te adresseren zonder dat het gebied of de plaats een administratieve eenheid is | Bvb de naam vh gehucht waarin het adres ligt. | |
busnummer
|
String | 0..1 | Officieel toegekende alfanumerieke code die wordt toegevoegd aan het huisnummer om meerdere gebouweenheden, standplaatsen, ligplaatsen of percelen te onderscheiden die eenzelfde huisnummer hebben. | Specialisatie van Adresvoorstelling.locatieaanduiding tbv Belgische adressen. | |
gemeentenaam
|
LangString | 0..1 | Gemeentenaam vh adres. | ||
huisnummer
|
String | 0..1 | Alfanumerieke code officieel toegekend aan gebouweenheden, ligplaatsen, standplaatsen of percelen. | Specialisatie van Adresvoorstelling:locatieaanduiding tbv Belgische adressen. | |
land
|
LangString | 0..1 | Land waarin het adres gelegen is. | ||
locatieaanduiding
|
String | 0..* | Alfanumerieke code die de adreslocator uniek identificeert binnen de straat, administratieve eenheid etc. | ||
locatienaam
|
LangString | 0..* | Naam of omschrijving vh het geografisch object dat de adreslocator aanduidt. | ||
postbus
|
String | 0..1 | Postbusnummer in een postkantoor. | ||
postcode
|
String | 0..1 | Code waarmee het geografisch gebied dat adressen voor postale doeleinden groepeert wordt aangeduid. | ||
postnaam
|
LangString | 0..1 | Naam waarmee het geografisch gebied dat adressen voor postale doeleinden groepeert wordt aangeduid. | ||
straatnaam
|
LangString | 0..1 | Straatnaam vh adres. | ||
verwijst Naar
|
Belgisch Adres | 0..1 | Adres waarvan de adresvoorstelling is afgeleid. | Dit kan enkel voor Belgische adressen aangezien onder adres een Belgisch adres wordt verstaan. | |
volledig Adres
|
LangString | 0..1 | Het complete adres in ƩƩn string, al dan niet geformatteerd. | Vermijdt fouten tgv het opsplitsen ve adres in zijn onderdelen. Geeft de voorgeschreven volgorde vd verschillende onderdelen weer. |
Contactinfo
- Beschrijving
- Informatie zoals email,telefoon,adres die toelaat om iemand of iets te contacteren.
- Gebruik
- Bvb een persoon of organisatie of dienstverlening... Mogelijke vormen van contact: bellen,mailen etc.
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: aanschrijfvorm , adres , contactnaam , email , telefoon .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
aanschrijfvorm
|
LangString | 0..1 | Titel waarmee iemand wordt aangeschreven of aangesproken of waarmee naar iemand wordt verwezen. | Bvb De heer/Mevrouw, Excellentie, Dokter... | |
adres
|
Adresvoorstelling | 0..1 | Adres dat men kan aanschrijven of bezoeken. | ||
contactnaam
|
String | 0..1 | Naam van bvb de persoon die men kan contacteren. | ||
email
|
String | 0..1 | Email-adres waarnaar men kan mailen. | ||
telefoon
|
String | 0..1 | Telefoonnummer waarop men kan bellen. |
Geometrie
- Beschrijving
- Vorm- en positiekenmerken van een object.
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: gml , wkt .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
gml
|
Literal | 0..1 | Geometrie uitgedrukt in gml-formaat. | Gebruik gmlliteral als datatype. | |
wkt
|
Literal | 0..1 | Geometrie uitgedrukt in wkt-formaat. | Gebruik wktliteral als datatype. |
Identificator
- Beschrijving
- Informatie gebruikt om een object uniek te identificeren.
- Gebruik
- Uitgangspunt hier is dat deze string door een organisatie wordt toegekend en dat dit gebeurt volgens een welbepaald systeem.
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: identificator , toegekend door , toegekend op .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
identificator
|
Literal | 0..1 | String gebruikt om het object uniek te identificeren. | Type vd string slaat op het identificatiesysteem (incl de versie ervan), de string zelf op de eigenlijke identificator. | |
toegekend door
|
Agent | 0..1 | Link naar de agent die de identificator heeft uitgegeven. | ||
toegekend op
|
DateTime | 0..1 | Tijdstip waarop de identificator werd uitgegeven. |
KwantitatieveWaarde
- Beschrijving
- Aanduiding van de kwantiteit van een bepaald kenmerk van een object.
- Gebruik
- Bv de hoogte van een object,het gewicht,de temperatuur etc. Het gaat om een kenmerk dat numeriek uitgedrukt kan worden en in een bepaalde eenheid. Kwalitatieve aanduidingen zoals hoog,laag ed vallen hier dus niet onder.
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: eenheid , waarde .
Moment
- Beschrijving
- Moment met omvang en duur nul.
- Subklasse van
- TemporeleEntiteit
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: inXSDDateTime .
Eigenschap | Verwacht Type | Kardinaliteit | Beschrijving | Gebruik | Codelijst |
---|---|---|---|---|---|
inXSDDateTime
|
DateTime | 0..1 | Positie in de tijd uitgedrukt dmv xsd:dateTime. |
Periode
- Beschrijving
- Temporele Entiteit waarvan de omvang en duurtijd verschilt van nul, ttz waarvoor de begin- en eindtijd verschillend zijn.
- Subklasse van
- TemporeleEntiteit
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn de volgende eigenschappen gedefinieerd: tot , van .
Punt
- Beschrijving
- Een 0-dimensionele geometrische primitieve.
- Gebruik
- Dimensie is te verstaan in wiskundige zin: het minimum aantal coƶrdinaten nodig om een willekeurig punt voor te stellen dat deel uitmaakt van de primitieve. In het coƶrdinaatsysteem dat door een Punt zelf gevormd wordt is geen enkele coƶrdinaat nodig, er is immers maar 1 punt. Een Punt heeft daarom geen breedte, lengte of diepte. OPGELET: dat betekent niet dat een Punt geen coƶrdinaten kan hebben in een ander coƶrdinaatysteem, bv xyz-coƶrdinaten in en 3-assig orthogonaal coƶrdinaatsysteem.
- Subklasse van
- Geometrie
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
TemporeleEntiteit
- Beschrijving
- Abstracte klasse voor temporele objecten.
- Gebruik
- Die temporele objecten zijn temporele geometrische primitieven zoals Moment of Periode.OPMERKING: Dit datatype is Abstract,gebruik een van de subklassen.
- Eigenschappen
- Voor dit datatype zijn geen eigenschappen gedefinieerd.
JSON-LD context
(niet normatief)Een herbruikbare JSON-LD context definitie voor dit applicatieprofiel is terug te vinden op: /doc/applicatieprofiel/energiemanagementsysteem/ontwerpstandaard/2025-07-22/context/energiemanagementsysteem.jsonld
SHACL template
(niet normatief)Een herbruikbare SHACL template definitie voor dit applicatieprofiel is terug te vinden op: /doc/applicatieprofiel/energiemanagementsysteem/ontwerpstandaard/2025-07-22/shacl/energiemanagementsysteem-SHACL.ttl
Gebruikte (externe) terminologie
Deze sectie geeft een overzicht hoe terminologie uit vocabularia is gebruikt in dit applicatieprofiel.
Dit applicatieprofiel steunt op termen uit deze eigen beheerde vocabularia:
- https://data.vlaanderen.be/ns/sensoren-en-bemonstering
- https://data.vlaanderen.be/ns/adres
- https://data.vlaanderen.be/ns/nutsvoorzieningen/meters
Voor termen uit vocabularia buiten de namespace data.vlaanderen.be neemt de vorm aan van een mapping: voor de opgesomde termen in deze sectie is er gekozen om een term identifier (de URI) te gebruiken uit vocabularia die niet onder het beheer van Data.vlaanderen.be vallen.
Deze vorm van hergebruik is het zich akkoord verklaren met de achterliggende definitie, labels en beperkingen geassocieerd met de URI in de context van dit applicatieprofiel. Dat betekent dat men de bovenstaande definities, labels en gebruiksnotas niet in tegenspraak zouden moeten zijn met deze van de URI.
Deze mapping is echter een keuze geldig voor dit applicatieprofiel. Maar het vormt een sterke suggestie om deze mapping ook toe te passen in andere, aansluitende domeinen. Een wijziging aan de mapping is geen semantische wijziging van het appplicatieprofiel, echter het heeft mogelijks een grote implementatieimpact. Met onderstaande mapping is de impact is duidelijk en eenduidig te beschrijven.
Merk op, dat de nood om een mapping wijziging door te voeren ook dikwijls ook semantische aanpassingen met zich mee brengt. Daarom is het aangewezen om wijzingen in het normale veranderingsbeheer van de standaard op te nemen.
term | URI |
---|---|
Aansluiting |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#Connection
|
Aansluiting.adres |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#address
|
Aansluiting.geometrie |
https://vocab.belgif.be/ns/network#Node.geometry
|
Aansluiting.identificator |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#identifier
|
Aansluiting.inNetwerk |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#inNetwork
|
Aansluiting.toebehorentype |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#Connection.appurtenanceType
|
Aansturing |
http://www.w3.org/ns/sosa/Actuation
|
Aansturing.aangestuurdKenmerk |
http://www.w3.org/ns/sosa/actsOnProperty
|
Aansturing.aangestuurdObject |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasFeatureOfInterest
|
Aansturing.gebruikteProcedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/usedProcedure
|
Aansturing.identificator |
http://www.w3.org/ns/adms#identifier
|
Aansturing.parameter |
https://dbpedia.org/ontology/influencedBy
|
Aansturing.resultaat |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasResult
|
Aansturing.resultaattijd |
http://www.w3.org/ns/sosa/resultTime
|
Aansturing.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Aansturing.uitgevoerdDoor |
http://purl.org/dc/terms/contributor
|
Aansturing.uitgevoerdMetAansturingssysteem |
http://www.w3.org/ns/sosa/madeByActuator
|
Aansturingsprocedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/Procedure
|
Aansturingsprocedure.geĆÆmplementeerdMet |
http://www.w3.org/ns/sosa/implementedBy
|
Aansturingsprocedure.input |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasInput
|
Aansturingsprocedure.output |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasOutput
|
Aansturingsprocedure.parameter |
https://dbpedia.org/ontology/influencedBy
|
Aansturingsprocedure.specificatie |
http://purl.org/dc/terms/references
|
Aansturingsprocedure.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Aansturingssysteem |
http://www.w3.org/ns/sosa/Actuator
|
Aansturingssysteem.implementeert |
http://www.w3.org/ns/sosa/implements
|
Aansturingssysteem.locatie |
http://www.opengis.net/ont/geosparql#hasGeometry
|
Aansturingssysteem.uitgevoerdeAansturing |
http://www.w3.org/ns/sosa/madeActuation
|
AanstuurbaarKenmerk |
http://www.w3.org/ns/sosa/Property
|
Agent |
http://purl.org/dc/terms/Agent
|
Concept |
http://www.w3.org/2004/02/skos/core#Concept
|
Deployment |
http://www.w3.org/ns/sosa/Deployment
|
Deployment.deployedSysteem |
http://www.w3.org/ns/sosa/deployedSystem
|
Deployment.deploymentTijdstip |
http://www.w3.org/2006/time#hasTime
|
Deployment.host |
http://www.w3.org/ns/sosa/deployedOnPlatform
|
Eenheid |
https://qudt.org/schema/qudt/Unit
|
Functie |
https://saref.etsi.org/core/Function
|
Input |
http://www.w3.org/ns/ssn/Input
|
Input.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
MachineLearning Model |
http://data.europa.eu/it6/MachineLearningModel
|
Meter |
https://saref.etsi.org/core/Meter
|
Meter.identificator |
http://www.w3.org/2004/02/skos/core#notation
|
Nutsvoorzieningnetwerk |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#UtilityNetwork
|
Nutsvoorzieningnetwerk.bevoegdePartij |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#authorityRole
|
Nutsvoorzieningnetwerk.geografischeNaam |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#geographicalName
|
Nutsvoorzieningnetwerk.netwerk |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#network
|
Nutsvoorzieningnetwerk.nutsvoorzieningnetwerktype |
http://purl.org/dc/elements/1.1/type
|
Object |
http://www.w3.org/ns/sosa/FeatureOfInterest
|
Object.identificator |
http://www.w3.org/2004/02/skos/core#notation
|
Object.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Observatie |
http://www.w3.org/ns/sosa/Observation
|
Observatie.fenomeentijd |
http://www.w3.org/ns/sosa/phenomenonTime
|
Observatie.gebruikteProcedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/usedProcedure
|
Observatie.geobserveerdKenmerk |
http://www.w3.org/ns/sosa/observedProperty
|
Observatie.geobserveerdObject |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasFeatureOfInterest
|
Observatie.identificator |
http://www.w3.org/ns/adms#identifier
|
Observatie.isLidVan |
http://www.w3.org/ns/sosa/memberOf
|
Observatie.parameter |
https://dbpedia.org/ontology/influencedBy
|
Observatie.resultaat |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasResult
|
Observatie.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Observatie.uitgevoerdDoor |
https://dbpedia.org/ontology/influencedBy
|
Observatie.uitgevoerdMetSensor |
http://www.w3.org/ns/sosa/madeBySensor
|
Observatieprocedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/oms/ObservingProcedure
|
Observatieprocedure.geĆÆmplementeerdMet |
http://www.w3.org/ns/sosa/implementedBy
|
Observatieprocedure.input |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasInput
|
Observatieprocedure.output |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasOutput
|
Observatieprocedure.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Observatieverzameling |
http://www.w3.org/ns/sosa/ObservationCollection
|
Observatieverzameling.fenomeentijd |
http://www.w3.org/ns/sosa/phenomenonTime
|
Observatieverzameling.gebruikteProcedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/usedProcedure
|
Observatieverzameling.geobserveerdKenmerk |
http://www.w3.org/ns/sosa/observedProperty
|
Observatieverzameling.geobserveerdObject |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasFeatureOfInterest
|
Observatieverzameling.heeftLid |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasMember
|
Observatieverzameling.observatiecollectietype |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Observatieverzameling.observatietype |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Observatieverzameling.parameter |
https://dbpedia.org/ontology/influencedBy
|
Observatieverzameling.resultaat |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasResult
|
Observatieverzameling.uitgevoerdMetsensor |
http://www.w3.org/ns/sosa/madeBySensor
|
ObserveerbaarKenmerk |
http://www.w3.org/ns/sosa/Property
|
Organisatie |
http://www.w3.org/ns/org#Organization
|
Organisatie.contactinfo |
http://schema.org/contactPoint
|
Organisatie.voorkeursnaam |
http://www.w3.org/2004/02/skos/core#prefLabel
|
Output |
http://www.w3.org/ns/ssn/Output
|
Output.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Persoon |
http://www.w3.org/ns/person#Person
|
Persoon.achternaam |
http://xmlns.com/foaf/0.1/familyName
|
Persoon.contactpunt |
http://schema.org/contactPoint
|
Persoon.voornaam |
http://xmlns.com/foaf/0.1/givenName
|
Platform |
https://www.w3.org/ns/sosa/Platform
|
Platform.deployment |
http://www.w3.org/ns/sosa/inDeployment
|
Platform.hostVan |
https://www.w3.org/ns/sosa/hosts
|
Platform.locatie |
http://www.opengis.net/ont/geosparql#hasGeometry
|
Platform.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Procedure |
http://www.w3.org/ns/sosa/Procedure
|
Sensor |
https://www.w3.org/ns/sosa/Sensor
|
Sensor.implementeert |
http://www.w3.org/ns/sosa/implements
|
Sensor.locatie |
http://www.opengis.net/ont/geosparql#hasGeometry
|
Sensor.uitgevoerdeObservatie |
http://www.w3.org/ns/sosa/madeObservation
|
Systeem |
http://www.w3.org/ns/ssn/System
|
Systeem.gehostDoor |
http://www.w3.org/ns/sosa/isHostedBy
|
Systeem.heeftDeployment |
http://www.w3.org/ns/sosa/hasDeployment
|
Systeem.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Taak |
https://saref.etsi.org/core/Task
|
Toebehoren |
https://vocab.belgif.be/ns/utility-services#Appurtenance
|
Toestel |
https://saref.etsi.org/core/Device
|
Toestel.fabrikant |
https://saref.etsi.org/core/hasManufacturer
|
Toestel.functie |
https://saref.etsi.org/core/hasFunction
|
Toestel.model |
https://saref.etsi.org/core/hasModel
|
Toestel.taak |
https://saref.etsi.org/core/accomplishes
|
Toestel.type |
http://purl.org/dc/terms/type
|
Adresvoorstelling |
http://www.w3.org/ns/locn#Address
|
Adresvoorstelling.administratieve eenheid niveau 1 |
http://www.w3.org/ns/locn#adminUnitL1
|
Adresvoorstelling.administratieve eenheid niveau 2 |
http://www.w3.org/ns/locn#adminUnitL2
|
Adresvoorstelling.adresgebied |
http://www.w3.org/ns/locn#addressArea
|
Adresvoorstelling.locatieaanduiding |
http://www.w3.org/ns/locn#locatorDesignator
|
Adresvoorstelling.locatienaam |
http://www.w3.org/ns/locn#locatorName
|
Adresvoorstelling.postbus |
http://www.w3.org/ns/locn#poBox
|
Adresvoorstelling.postcode |
http://www.w3.org/ns/locn#postCode
|
Adresvoorstelling.postnaam |
http://www.w3.org/ns/locn#postName
|
Adresvoorstelling.straatnaam |
http://www.w3.org/ns/locn#thoroughfare
|
Adresvoorstelling.volledig Adres |
http://www.w3.org/ns/locn#fullAddress
|
BenoemdeWaarde |
https://schema.org/StructuredValue
|
BenoemdeWaarde.naam |
http://www.w3.org/ns/adms#identifier
|
BenoemdeWaarde.waarde |
https://schema.org/value
|
Contactinfo |
http://schema.org/ContactPoint
|
Contactinfo.aanschrijfvorm |
http://www.w3.org/2006/vcard/ns#honorific-prefix
|
Contactinfo.adres |
http://www.w3.org/ns/locn#address
|
Contactinfo.contactnaam |
http://xmlns.com/foaf/0.1/name
|
Contactinfo.email |
http://schema.org/email
|
Contactinfo.telefoon |
http://schema.org/telephone
|
Geometrie |
http://www.w3.org/ns/locn#Geometry
|
Geometrie.gml |
http://www.opengis.net/ont/geosparql#asGML
|
Geometrie.wkt |
http://www.opengis.net/ont/geosparql#asWKT
|
Identificator |
http://www.w3.org/ns/adms#Identifier
|
Identificator.identificator |
http://www.w3.org/2004/02/skos/core#notation
|
Identificator.toegekend door |
http://purl.org/dc/terms/creator
|
Identificator.toegekend op |
http://purl.org/dc/terms/issued
|
KwantitatieveWaarde |
https://schema.org/QuantitativeValue
|
KwantitatieveWaarde.eenheid |
https://schema.org/unitCode
|
KwantitatieveWaarde.waarde |
https://schema.org/value
|
Moment |
http://www.w3.org/2006/time#Instant
|
Moment.inXSDDateTime |
http://www.w3.org/2006/time#inXSDDateTime
|
Periode |
http://www.w3.org/2006/time#ProperInterval
|
Periode.tot |
http://www.w3.org/2006/time#hasEnd
|
Periode.van |
http://www.w3.org/2006/time#hasBeginning
|
Punt |
http://www.opengis.net/ont/sf#Point
|
TemporeleEntiteit |
http://www.w3.org/2006/time#TemporalEntity
|